Windows PC'nizi MAC Bilgisayara Çevirin

GEREKLİ DOSYALAR

Düzgün Bir Şekilde Kurabilmek İçin Aşağıdakileri Lütfen Dikkatlice Okuyun

AMD İşlemcilerle Şu Anda Uyumlu Değildir

22 Ekim’de gerçekleşen Apple lansmanında OS X Mavericks’in ücretsiz olduğunun duyurulması büyük bir sürpriz oldu. Sadece Apple kullanıcılarını değil, Hackintosh meraklılarını da ilgilendiren bu konu, Mac için şüphesiz yeni ufuklar açacak ve işletim sisteminin daha geniş kitlelere yayılmasında büyük rol oynayacak. Apple her ne kadar Pystar gibi Hackintosh’u ticarete döken firmalara savaş açsa da işin yazılım boyutunda pek de bir yaptırım uygulamıyor. Bu bağlamda Hackintosh artık devasa bir boyuta ulaşmış durumda. Biz de bu rehberimizde bir masaüstü PC’ye OS X Mavericks kuracağız.

Kurulum için Gerekenler:

  • 8 GB USB Bellek: En az 8 GB bir USB bellek kurlum için şart. 16 veya 32 GB da kullanabilirsiniz ve hatta USB 3.0 bile olabilir.

  •                                     USB belleğe yazacağınız Mavericks kurulum imajı.

  •  

  •                                          OS X 10.9 Install USB.raw dosyasını USB belleğe yazmak için gerekli program. SUSE USB belleğinizi görmezse Win32 Disk Imager kullanınız.

Videolu Anlatım (Technopat'a Teşekkürler)

Nedir bu Hackintosh?

Hackintosh, Macintosh işletim sisteminin (Mac) bazı modifikasyonlar yardımı ile PC’lere kurulması işlemine denilmektedir. Öncelikle Hackintosh’un Intel ile uyumlu olduğunu belirtelim. Niresh gibi AMD ile uyumlu Hackintosh dağıtımları da mevcut fakat bu dağıtımları hem kurmak hem de stabil bir biçimde kullanabilmek zor. Yine en son sürüm Mavericks için henüz AMD ile uyumlu bir dağıtım mevcut değil. Biz de bu rehberde Intel Core i3 işlemcili bir PC’ye Mavericks kuracağız.

BIOS Ayarları:

Eğer BIOS’a girdiğinizde aşağıdaki ayarları görürseniz bu ayarları önerdiğimiz şekilde değiştirmeyi ihmal etmeyin. Çoğu dizüstü PC BIOS’u kısıtlı olduğundan bu ayarları bulamayacaksınız. Bu durumda doğrudan kurlum denemelerine başlayabilirsiniz.

  • Secure Boot: Windows 8 yüklü gelen bir PC’ye sahipseniz büyük ihitmalle bu sistem, başka işletim sistemlerini kurmanızı engelleyen Secure Boot özelliğine sahip. Bu özelliği Disabled yaparak devre dışı bırakın.

  • CSM Module: Compatiblity Support Module, yani geriye dönük uyumluluk modu da bazen USB bellekten boot sorunlarını çözebilir. USB belllekten boot edemiyorsanız ve bilgisayarınızda bu ayar varsa Disabled ya da Enabled yaparak farklara göz atabilirsiniz.

  • VT-d: Genellikle işlemci özellikleri altında yer alan bu ayarı devre dışı bırakmanız (Disabled) yararınıza olacaktır.

  • XHCI Hand-Off : Eğer bu ayar varsa mutlaka Enabled olmalıdır.

  • EHCI hand-Off: Benzer şekilde bu ayar da Enabled olmalıdır.

  • SATA Mode: SATA mode ayarı Mutlaka AHCI veya Enhanced olmalıdır. IDE modunda kurulum gerçekleştiremezsiniz.