BİSİKLET ÇEŞİTLERİ

  Bisikletin her çeşidi ayrı güzel. Hayat bayram olsa da, hepsinden bir tane alsak. 😀
Bu yazıda, seçim yaparken bisiklet türleriyle ilgili iyi bir fikir sahibi olmak için bilinmesi gereken şeyleri en özet halinde anlatmaya çalıştık.

  Bisiklet çeşitlerine geçmeden önce, aklınızda olsun, hangi çeşit bisiklete binerseniz binin, bisiklet keyfinizi ve kondisyonunuzu katlayacak organizasyonlar var. Bizim kendimize yaptığımız en güzel torpillerden bunlara katılmak. Göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz:

Dağ Bisikleti (MTB)

  • En iyi olduğu yer: Dağlık alanlar, toprak veya taşlı yollar (lastik değişimiyle) asfalt için de uygun.

  • Darbe emici özelliklerle ve daha iyi fren sistemleriyle dizayn edilen dağ bisikletleri toprak yollar, çamur, taş gibi arazi şartlarına uygundur diyebiliriz.

  • Zorlu arazilerin üstesinden gelmek için yol bisikletlerinden daha düşük viteslerle donatılmışlardır ve daha yüksek fiyatlı modeller aynı zamanda daha hafif olma özelliğine de sahiptir.

  • Dağ bisikletleri, çukurlara dayanıklılık sağlarken aynı zamanda rahat da olduklarından işe gidip gelmek için iyi bir seçim. Fakat, asfalt üzerinde, geleneksel dağ bisikletlerinin yol bisikletlerine oranla daha küçük tekerlek çapı (26 inç), yol bisikletlerinin 27 inçlik tekerlek çapına oranla daha az verimli. Bu nedenle, birçok dağ bisikleti için günümüzde 29 inç tekerlekler tasarlanmakta. Çünkü daha büyük tekerlekler ve lastikler yuvarlanma direncini azaltıyor ve engelleri daha kolay aşıyor.

Dağ bisikletleri için 2 temel tür var:

Hardtail dağ bisikletleri

, Önde bir süspansiyon çatalına ve sert, bükülmez bir kadroya sahip. Ayrıca hardtail dağ bisikleti tam süspansiyonlu dağ bisikletinden daha ucuz ve ağırlık olarak da daha hafif.  Eğer bisikletinizi hem engebeli dağ yollarında hem de daha düz yüzeyli yollarda kullanmak istiyorsanız hardtail dağ bisikleti daha kullanışlı bir seçim olacaktır. Bunun yanında hardtrail bisikletler full- süspansiyon bisikletlere göre sadece bisikletin geçebileceği kadar geniş olan single track parkurlarda güvenli sürüşe daha az elverişli. Ayrıca genel olarak hardtail dağ bisikletleri daha az darbe emilimi ve bazı durumlarda daha az arka tekerlek çekişi sağlıyor.