ELAZIĞ'DA BİSİKLET GİDİLEBİLECEK ROTALAR

   Elazığ, bisikletli yapılanmanın gelişmekte olduğu bir şehirdir. Sporcu ve sürücü sayısı arttıkça artan sürüşler, uzayan sürüş mesafeleri; yeni rotalar keşfetme ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Hafta sonu yeni yerler görmek isteyen gezi bisikletçileri, uzun mesafelerde antrenman yapmak isteyen yol bisikletçileri, yeni vadiler, patikalar keşfetmek isteyen dağ bisikletçileri…

Ne büyük şans ki Elazığ, bütün bu ihtiyaçlara cevap verecek imkânlara sahip. Bu sayfada istediğiniz sürüş tipine uygun rotalar hakkında detaylı bilgiler bulacaksınız.

   HARPUT-BUZLUK MAĞARASI-ANKUZU BABA  

  4 kilometrelik bir yokuş… Gittikçe artan eğim… Elazığ’ın en meşhur rotası olan Harput tırmanışı, kendine güvenen bisikletçileri içine alıp daha onlar yokuşun ortasına varmadan tutup aşağı fırlatır. Şehrin içinde kaslarını ısıtan bisikletçiler, Yunus Emre Bulvarı veya Gazi Caddesi’nden Ahmet Kabaklı Bulvarı’na bağlanarak bu tokuşun tadına varabilirler.

                     ELAZIĞ-SİVRİCE ROTASI                  

  Elazığ’dan yola çıkıp Sivrice’nin merkezine varmanız için 32 kilometre bisiklet sürmeniz gerekiyor. Yol üzerinde birçok benzin istasyonu bulunuyor.

 

Kinederiç (Gözebaşı) köyünden başlayarak Gözeli köyü yol ayrımına varana kadar devam eden Kinederiç rampası, bisikletçilere 323 metrelik, % 4 eğimli, 7.4 kilometrelik bir tırmanış sunuyor.

 

Tırmanışın ortasındaki yarım kilometrelik eğimsiz kısım, tırmanışın geri kalanı için dinlenmenizi sağlıyor. Yokuşun zirvesinde sizi karşılayan Hazar gölü, yorgunluğunuzu unutturuyor.

Elazığ’dan Sivrice’ye yapılan sürüşün ardından, bisikletçi ve paraşütçülerin buluşma noktası Fırat Çay Evi’nde bir çay molası verebilirsiniz veya mesire alanında mangal keyfini göl manzarasına karşı sürdürebilirsiniz.

      ELAZIĞ-SİVRİCE HAZAR GÖLÜ ÇEVRESİ      

  Hazar gölü, çevresinde 54.6 kilometrelik bir sürüş imkanı sağlar.

Uzun yokuşların olmadığı, inişli çıkışlı rotada, yalnızca Gezin’de ciddi bir tırmanış bulunuyor. Rota, iki noktada tren yolu üzerinden geçiyor. Plajköy ile Sivrice arasındaki soğuk asfalt yol, pek konforlu bir sürüş yapmanızı sağlamıyor. Bol titreşimli bu yol, pek bakımı olmadığı için keskin kenarlı çukurlara dikkat etmeniz gerek.

Yol üzerinde, Gezin, Plajköy ve Sivrice’de çeşitli ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz marketler bulunuyor. Ayrıca Sivrice ve Gezin’de lokantalar mevcut. Rotada çeşme bulunmuyor, yanınızda yeterli miktarda su bulundurmalısınız.

         ELAZIĞ HAZAR BABA KAYAK MERKEZİ       

  Sivrice’nin merkezinden, Plajköy’e doğru yarım kilometre sürdüğünüzde, Elazığ’ın en manzaralı tırmanışına başlayacağınız yere ulaşırsınız. Hazar Baba Kayak Merkezi tabelasından başlayarak, 6 kilometre boyunca, %9 eğimle tırmanmaya başlayın.

 

Elazığ’ın meşhur “Karaçalı suyu”na adını veren Karaçalı köyünden geçen rota, kıvrıla kıvrıla kayak merkezi tesisi binasına ulaşıyor. İstanbul ve Kocaeli’deki bisikletçiler için Kartepe ne ise, Elazığ’daki bisikletçiler için kayak merkezi tırmanışı odur.

Yol üzerinde, bir adet çeşme bulunuyor. Kayak merkezi işletmesi düzenli olarak açık değil, açık bulmanız şansınıza bağlı. Bisikletlerinizi kayak merkezi tesisine bırakarak çevrede ufak bir yürüyüş yapabilirsiniz ancak dikkatli olun. Bölgedeki dağ köylerinde birçok koyun sürüsü var ve bunları koruyan köpekler zaman zaman tehlikeli olabiliyor!

                 ELAZIĞ-KÖMÜRHAN ROTASI               

  Bisiklet yarışlarında yüksek karbonhidratlı jelleri yiyen bisikletçileri izlemişsinizdir. Her sürüşte, enerjinizi temkinli kullanmanız gerekir. Bu bol şekerli jeller karnınızı doyurmaz, ama kavurma doyurur.

Elazığ-Kömürhan rotası, meşhur kavurmacılarıyla sizleri memnun edecek.

 

Elazığ’dan yola çıkıp Malatya yolu üzerinden 50 kilometre sürdüğünüzde Kömürhan’a varabilirsiniz. Maksimum %6’lık kısa yokuşlar içeren rotanın dönüşünde yaklaşık 20 kilometre ve 600 metre irtifa kazanımı olan bir yokuşta yorucu bir antrenman yapabilirsiniz.