BİSİKLETLİLER DERNEĞİ ELAZIĞ TEMSİLCİLİĞİ

2008 yılında İstanbul merkezli kurulan, Türkiye’nin en büyük bisikletli sivil toplum kuruluşu olan ve 36 il ve ilçede faaliyet gösteren Bisikletliler Derneğinin Elazığ temsilciliğidir. Türkiye’de bisiklet kültürünün geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve iletişimin sağlanması amacıyla, çalışmalarını yürütmektedir.

 

2008’de, kurulduğu yıldan itibaren aktif olarak şehir bisikletçiliğinin yaygınlaşması, bisikletin trafikte daha çok saygı görmesi için Türkiye genelinde sivil toplum çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu kapsamda Elazığ’da bisikletli yaşama yönelik tur ve organizasyonlar düzenlemektedir.

Derneğin Elazığ Temsilciliğini ATAKAN ÖZDAL yürütmektedir.

     HARİKA İNSANLAR BİSİKLET TOPLULUĞU     

2018 Yılında Elazığ'da  İlker AYAZ tarafından kurulan bir 16-70 yaş arası kadar geniş bir kitleye sahip Elazığ'daki en aktif bisiklet topluluğudur. Şu anda topluluğun yönetim kurulu Atakan ÖZDAL, Gökay Nafiz GÜRDAL, Doğukan GÖÇER, Volkan CANPOLAT ve Furkan UYAR tarafından yürütülmektedir.

               ELAZIĞ BİSİKLET SPOR KLÜBÜ            

Türkiye Bisiklet Federasyonuna bağlı olarak Elazığ sınırlarında bisiklet kategorisinde faaliyet gösteren ilk ve tek spor takımı olarak altyapıdan öz kaynaklarıdan yetiştirdiği ve yetiştireceği kendi sporcularıyla ülke genelindeki birçok ulusal ve uluslararası resmi müsabakalarda yarışarak şehrimizi temsilen dereceler elde etmeyi hedeflemektedir.

Kulübün Kurulması için olağanüstü çabalar gösteren kurucuları ise yine Fırat Üniversitesi Bisiklet Topluluğunda faaliyet gösteren sporculardır.

Kulüp Başkanlığını Sami YILDIRIM yürütmektedir.

FIRAT ÜNİVERSİTESİ BİSİKLET TOPLULUĞU (FÜBİT)

2012 yılında bir araya gelen bir kaç sporcunun üniversite bünyesinde kurmuş olduğu topluluktur.

 

Şu anda 2000’e yakın takipçisi olan bir öğrenci topluluğu olarak üniversite içinde ve dışında faaliyet göstermektedir.

 

Topluluğun danışmanlığını Arş. Gör. Yusuf KARGINOĞLU yürütmektedir.

       ELAZIĞ PERŞEMBE AKŞAMI BİSİKLETÇİLERİ      

 İlk olarak İzmir’de yapılan ve 40’tan fazla şehirde eş zamanlı olarak her Perşembe akşamı 20:00’de halka açık turlar organize eden bir gruptur.

 

Elazığ’da ise 2013 Ağustos ayından itibaren Fırat Üniversitesi Bisiklet Topluluğu üyelerinin girişimiyle faaliyete geçmiştir.

 

Topluluğun Elazığ İl Yöneticliğini ATAKAN ÖZDAL yürütmektedir. 

    TÜRKİYE BİSİKLET FEDERASYONU ELAZIĞ TEMSİLCİLİĞİ   

Türkiye’deki Resmi Bisiklet müsabaklarını ve organizasyonlarını yürüten Bisiklet Federasyonunun Elazığ’daki resmi işlemleri için irtibat kurmanız gereken birimidir. Sporcu tescil, kulüp tescil, müsabakalara katılım ve müsabaka tertibi gibi konularda başvuracağınız kişi il temsilcisidir.

 

İlimizde il temsilciliği görevini Yusuf KARNIOĞLU yürütmektedir.

 

    ELAZIĞ SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU   

İlk kez 2013 yılında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde İzmir’de organize edilen Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliği artık Türkiye’nin bir çok kentinde yapılmaktadır.


Eylül eyının 3. haftasında yer alan “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” etkinliği çerçevesinde İzmir başta olmak üzere onlarca il/ilçede eş zamanlı yapılan ve renkli görüntülere sahne olan bir farkındalık turunu organize etmektedirler.

 

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 2017 yılında Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde ilk kez Elazığ’da Yapılmıştır ve Geleneksel olarak yapılması öngörülmektedir.

 

Elazığ Temsilciliğini Mehtap YAVUZ yürütmektedir.